Unit 6 SAQ 7.3.11

If you are studying Maths GCSE Equivalence then this forum is for you to use for help and support
Doddy1974
Posts: 50
Joined: Sat Jan 28, 2012 8:42 pm

Unit 6 SAQ 7.3.11

Postby Doddy1974 » Sun Mar 18, 2012 3:39 pm

Unit 6, SAQ 7.3.11 Question states
"If Gold costs $218 an ounce, how much could I expect to get for an oz of gold"?

Please can you explain how you get to the answer stated of £76.90.
I think I am missing something!

Thankyou

User avatar
Yvonne Otter
Head of level 2 and GCSE equivalences
Posts: 70
Joined: Sun Mar 04, 2012 10:50 pm

Re: Unit 6 SAQ 7.3.11

Postby Yvonne Otter » Tue Mar 20, 2012 9:15 am

I agree it is a bit puzzling and looks as though it is a mistake which we will put right. Sorry for the confusion.

Doddy1974
Posts: 50
Joined: Sat Jan 28, 2012 8:42 pm

Re: Unit 6 SAQ 7.3.11

Postby Doddy1974 » Tue Mar 20, 2012 10:35 am

Thankyou...just glad it wasn't a question in an assessment!!


Return to “Maths”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests